Święta mniejszości etnicznych, lato 2005

Czas świąt ludowych to dobra okazja, by poznać zwyczaje mniejszości etnicznych. Najbarwniejsze obchody organizowane są we wsiach i małych miasteczkach. Święta obchodzone są zwykle przez całą społeczność na głównym placu miejscowości. W programie obchodów znajdują sie często takie atrakcje jak wspólne śpiewy i tańce, wyścigi konne czy walki byków. Z okazji świąt miejscowa ludność przyodziewa nierzadko pełen ludowy rynsztunek, w skład którego wchodzą wyszukane, haftowane stroje i ciężka biżuteria. Często świętu towarzyszy targ, na którym kupic można wyroby sztuki ludowej. Co najważniejsze jednak, w czasie świąt miejscowi mają więcej niż zwykle czasu i dobry nastrój, z czego wynika większa niż zwykle chęć do komunikowania i bratania się z przybyszami z daleka.

Datę świąt mniejszości etnicznych zwykle wyznacza miejscowy kalendarz księżycowy. Czasami, w wypadku bardzo lokalnych świąt, znana jest tylko data przybliżona, a konkretny dzień ustala miejscowa starszyzna, bądź władze obszaru. Dlatego polując na świeta ludowe należy uzbroić sie w cierpliwość. Znając jedynie przybliżoną datę święta, trzeba niekiedy pojeździć parę dni po danym regionie wypytując o szczegóły. Poniżej podajemy daty świąt w roku 2005 według kalendarza gregoriańskiego.

Znalazłszy świętującą społeczność, obchodom najlepiej przyglądać się wpierw nieco z dystansu. Miejscowi najprawdopodobniej bardzo szybko uczynią Was honorowymi gośćmi, ugoszczą napitkiem i jedzeniem, zaproszą do pląsów albo do publicznego wykonania piosenki ludowej z Waszego kraju. Na okoliczność wizyty w świętującej wiosce warto zakupić wcześniej alkohol, papierosy i słodycze, by odwdzięczyć się za gościnę.

Niektóre większe święta (jak np. festiwal w Litangu) przekształciły sie w masową fetę organizowaną przez miejscowe władze, które chcą zadowolić tak mieszkańców jak i turystów. W takiej sytuacji warto wypytać miejscową ludność, czy w okolicy nie odbywają sie mniejsze obrzędy towarzyszące świętu. Są to zwykle wydarzenia bardziej kameralne i mniej zmienione przez turystykę.

Tybetański festiwal konny w Litangu, Sichuan (1-7 sierpnia)

Tybetański festiwal konny w Litangu przekształcił sie ostatnio w wielką imprezę, na którą przybywają tłumnie nie tylko tybetańscy nomadowie, ale też turyści oraz lokalni oficjele. W programie święta są między innymi wyścigi konne, targ koński, konkursy tańca i śpiewu. Litang to niewielkie miasteczko i podczas święta trudno tam znaleźć zakwaterowanie. Najlepiej wcześniej zarezerwować pokój przez telefon (Hotel Komunikacji 0836-5322706, Hotel Geer 0836-5322999, Highland Pear Hotel 0836-5323088 oferują droższe pokoje w cenie powyżej 100 RMB, w miasteczku są też mniejsze pensjonaty np. Crane Guesthouse w pobliżu dworca autobusowego).

Święta Świątynne, Tagong, Sichuan

Pod koniec lipca i w sierpniu przy odrobinie szczęścia i wytrwałości w wypytywaniu miejscowych o informacje można trafić na pomniejsze święta obchodzone przy lamaistycznych świątyniach w okolicach Tagongu.

Tybetański festiwal konny w Yushu, Qinghai (25-28 lipca)

Świeto podobne w charakterze do festiwalu w Litangu.

Festiwal Pochodni, Sichuan i Yunnan (29-31 lipca)

Święto Pochodni przypadające 24 dnia szóstego miesiąca kalendarza księżycowego obchodzone jest przez parę mniejszości zamieszkujących Yunnan i Sichuan: Yi, Naxi, Bai, Lisu. Podczas obchodów zobaczyć można parady pochodni, tańce wokół ognisk, konkursy tańców ludowych, wyścigi na kucykach, walki byków i kozłów.

Każdy lud wywodzi to świeto od innej legendy. Lud Yi wierzy, że świeto pochodni upamiętnia pojedynek Chikareu (legendarnego władcy Yi) z jednym z bóstw. Bóstwo walkę przegrało i w zemście zesłało na Yi plagę komarów. Chikareu doradził swoim ziomkom by ostraszali komary paląc pochodnie i ogniska. Według legend ludu Bai święto pochodni upamiętnia powstanie królestwa Nanzhao, gdy jeden z miejscowych książąt sprosił równych mu rangą władców na ucztę, po czym podpalił budynek, w którym biesiadowali, tym samym torując sobie drogę do tronu zjednoczonego królestwa.

Święto pochodni zobaczyć można w Yunnanie, między innymi w powiecie Ninglang oraz w Sichuanie, w powiecie Puge (koło miasta Xichang), w Dali i w Lijiangu.

Święto śpiewu, Jitang, Guizhou (16-18 września)

Święto mniejszości Dong, podczas którego odbywają się tańce przy instrumencie lusheng, konkursy śpiewu. Młodzi mężczyźni zakładają na czas święta stroje żebraków, by dziewczyny wybierając spośród nich partnera nie kierowały się wyglądem.

Święto Duanjie, Sandu, Guizhou (wrzesień, październik)

Święto żniw mniejszości Shui. Trwa 49 dni. Podczas świąt odbywają się wyścigi konne, oddawanie czci przodkom i muzykowanie na bębnach.


Stary hutong * pekin: kuchnia historia wspolczesnosc * wyprawy: foto rady zapiski * ludzie: kontakt
Informacje na temat prywatności internautów
(C) Copyright 2003-2004 StaryHutong.com, wszelkie prawa zastrzeżone.
webmajster
Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku
Strona o niestandardowym podróżowaniu po Chinach.