Nie staraj się zobaczyć wszystkiego. Skoncentruj się na jednym regionie bądź temacie podróży. Jeśli zaplanujesz wycieczkę "Największe atrakcje Chin w dwa tygodnie" połowę czasu podróży spędzisz w środkach transportu.

Postaraj się zobaczyć również miejsca zwyczajne, w których zwykle nie pojawiają się turyści. Powłócz się po mieście bez mapy turystycznej, albo zrób wypad na "zwykła chińską wieś".

Przebywając w wielkich miastach (Pekin, Nankin, Shanghai, Kanton) zdobądź egzemplarz jednego z magazynów wydawanych po angielsku dla mieszkających w mieście cudzoziemców. Najlepsze z nich to that's Beijing, that's Shanghai i City Weekend. Magazyny te zawierają sporo przydatnych informacji, dowiesz się z nich, co akurat dzieje się w mieście.

Podróżując po obszarach zamieszkiwanych przez mniejszości etniczne omijaj miejsca reklamowane przez największe agencje turystyczne. Jeśli pojedziesz na reklamowane przez nie święto ludowe, zobaczysz "cepeliadę", spektakl odgrywany dla turystów. Warto postarać się również, by pieniądze, które wydasz podróżując do wiosek trafiły do kieszeni ich mieszkańców, a nie agencji turystycznej z miasta. Bardzo często na ruchu turystycznym w prowincjach zamieszkiwanych przez mniejszości zarabiają prowadzone przez Chińczyków z miast firmy turystyczne, a nie mieszkańcy wiosek, których kulture eksploatuje ruch turystyczny, a którzy żyją nierzadko w skrajnej biedzie.

Nie podróżuj do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chinach w pierwszym tygodniu maja (święto pracy) i pierwszym tygodniu października (chińskie święto narodowe) — w tym czasie wielu Chińczyków dostaje tygodniowy urlop i wykorzystuje go na poznawanie własnego kraju.

W okresie Święta Wiosny (chiński nowy rok) unikaj podróżowania autobusami i pociągiem. W tym czasie Chińczycy zwyczajowo spotykają się z rodziną, co dla wielu z nich oznacza konieczność odbycia podróży do innej prowincji. Powoduje to, iż na obszarze zamieszkanym przez ludność Han (Chińczyków etnicznych) bardzo trudno jest wtedy kupić bilety autobusowe, kolejowe, a nawet lotnicze. Chińskie Święto Wiosny najlepiej spędzić na obszarach zamieszkałych przez mniejszości etniczne i tym samym najmniej objętych gorączka noworocznych podróży, np. w Yunnanie.


Cherry Lane   Pekińskie kino wyświetlające filmy chińskie z angielskimi napisami.

Klub Kultury Chińskiej   Pekiński klub organizujący cotygodniowe spotkania i warsztaty na temat kultury chińskiej po angielsku.

Cui Jian   Strona Cui Jiana, zwanego dziadkiem chińskiego rocka.

Zwyczaje i historia mniejszości etnicznych

Daty głównych świąt tybetańskich

Niektóre święta ludowe w Yunnnie

Przewodnik po Chinach on-line


Stary hutong * pekin: kuchnia historia wspolczesnosc * wyprawy: foto rady zapiski * ludzie: kontakt
Informacje na temat prywatności internautów
(C) Copyright 2003-2004 StaryHutong.com, wszelkie prawa zastrzeżone.
webmajster
Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku
Strona o niestandardowym podróżowaniu po Chinach.