Gongxi Facai!

Stary Hutong składa życzenia pomyślności i dostatku z okazji rozpoczynającego się 9 lutego roku Koguta.

Nieco informacji o chińskiej astronomii: Rok Koguta 2005 nazywa sie też rokiem yiyou. Chińczycy lata określają wedlug 60 letniego cyklu opierającego sie na 12 ziemskich gałęziach (chińskich znakach zodiaku) i 10 niebiańskich konarach, z których każdy rządzony jest przez jeden z pięciu żywiołów (drewno, woda, metal, ogień, ziemia) oraz element yin badź yang. Rok yiyou mowiąc dokładniej jest więc rokiem Koguta z pierwiastkiem drewna i elementem yin.

Chiński kalendarz tradycyjny opiera sie na kombinacji kalendarza księżycowego ze słonecznym. Owocuje to rożnorodnymi komplikacjami. Rok yiyou 2005 na przykład charakteryzuje się tym, że nie będzie w sobie zawierał pierwszego dnia wiosennego okresu lichun, który liczony jest według systemu słonecznego (pierwszy dzień lichun wypada 4 lutego), ponieważ mijający rok Małpy zawierał w sobie pierwszy dzień lichun i w 2004, i w 2005 roku. Dlatego też pod koniec roku Małpy urzędy cywilne w Chinach przeżywają oblężenie — zawarcie małżeństwa w roku, który nie zawiara pierwszego dnia lichun przynosi małżonkom pecha, więc wszyscy chcą zdążyć z zawarciem małżeństwa przed rozpoczęciem roku Koguta. Należy wspomnieć że Chińczycy świetnie się orientują w swoim tradycyjnym kalendarzu i trudno jest im zrozumieć trudności, jakie ma z tym laowai (więcej o tajnikach chińskiego kalendarza: Wikipedia, Lunar Calendar, South China Morning Post).

Noworoczne zwyczaje chińskie: Chunjie (Święto Wiosny, czyli chiński Nowy Rok) to najważniejsze święto kalendarza chińskiego. Związanych jest z nim wiele zwyczajów i przesądów. Gdy zbiliża sie Chujie należy zachowywać sie ostrożnie, by nie sprowadzić na siebie pecha. Zdarzylo nam sie otrzymać reprymendę od taksówkarza za zbytnie awanturowanie sie w tym delikatnym czasie. Drzwi domów ozdabia sie rycinami przedstawiającymi symbole noworoczne oraz noworocznymi sentencjami. W wigilię nowego roku Chińczycy spotykają się z rodziną na posiłek, na północy Chin sa to tradycyjnie między innymi pierogi jiaozi. Gdy nadejdzie nowy rok zwyczajowo należy narobić hałasu, by odstraszyć wszelkie złe duchy (najlepiej użyć do tego tradycyjnych chińskich petard). W pierwszy dzień nowego roku Chińczycy składają sobie życzenia i odwiedzają groby przodków.

Co warto zobaczyć w okresie święta wiosny? Osobom przebywającym obecnie w Chinach polecamy odwiedzenie tradycyjnych noworocznych jarmarków przyświątynnych (miaohui), ktore trwają przez pierwsze parę dni nowego roku. W Pekinie godny polecenia jest miahui w świątyni Białej Chmury. W prowincji Guizhou z okazji święta wiosny wioskowe trupy teatralne odgywają spektakle wiejskiej opery nuoxi i dixi o wielowiekowej tradycji. Pomimo tego, że Chunjie to głównie święto wiekszości Han, w lutym swoje święta obchodzi też wiele mniejszości. Na północy prowincji Yunnan mniejszość Lisu, ktorej nowy rok wypada wraz z Chunjie obchodzi święto kąpieli i pieśni zwane Kuosheu. Na południu Yunnanu wioski mniejszości Jinuo świetuja swój nowy rok tańcami w rytm bębna i ogólnowioskowa zabawą (nowy rok Jinuo wypada 6-8 lutego). W czasie Chunjie świętują też w Yunnanie między innymi mniejszości Lahu i Hani. Na zachodzie Guizhou w wiosce Suoga podgrupa mniejszości Miao, zwana rogatymi (od niezwykłych fryzur noszonych przez kobiety z tej grupy) obchodzi świeto Tiaohuapo. Podczas Tiaohuapo, pełnego śpiewów i tańca, aranżowane sa małżeństwa.


Stary hutong * pekin: kuchnia historia wspolczesnosc * wyprawy: foto rady zapiski * ludzie: kontakt
Informacje na temat prywatności internautów
(C) Copyright 2003-2004 StaryHutong.com, wszelkie prawa zastrzeżone.
webmajster
Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku
Strona o niestandardowym podróżowaniu po Chinach.