Chińska sztuka współczesna. W Pekinie znajduje się kilka ośrodków chińskiej sztuki współczesnej. Na północnym wschodzie miasta, dystrykt Dashanzi, niegdyś fabryczny, w ostatnich latach rozwinąl się w dzielnicę galerii, atelier, księgarnii, butików i kawiarnii. Choć Dashanzi nieco sie już skomercjalizowało, warto przenaczyć poł dnia na jego eksplorację. Na stronie corocznego festiwalu sztuki współczesnej Dashanzi (Festiwal DIAF, w roku 2007 odbędzie się w dniach 28 kwietnia20 maja) znaleźć można bardzo przydatną mapę dystryktu. Bez mapy można łatwo przeoczyć ciekawe galerie ukryte wśród wciąż czynnych fabryk. W wersji papierowej mapa jest również do kupienia na miejscu w większości galerii. Niektóre galerie, jak np. Chinese Contemporary, Galerię Fotografii 798, czy Przestrzen 798 odwiedzić można też w sieci. Wybierając się na Dashanzi warto na stronie Centrum Sztuki Hart sprawdzić program wyświetlanych tam od czasu do czasu filmów dokumentalnych.

Innym miejscem, które mogą chcieć odwiedzić osoby zainteresowane sztuką jest wioska Song Zhuang, którą na siedzibę wybrało ponad stu stołecznych twórców. W wiosce można złożyć wizytę w atelier artystów by zobaczyć obrazy, którymi komentują oni współczesność Chin. Informacje o Song Zhuang znajdziesz na stronie www.artistvillagegalery.com.

System schronów pod Pekinem wybudowanych w latach rewolucji. Budowę tego systemu korytarzy i pomieszczeń rozpoczęto w 1969 roku. Po jej zakończeniu władze twierdziły, iż tunele znajdowały się pod całym centrum Pekinu i ze mogli się w nich, w razie ataku, schronić wszyscy mieszkańcy miasta. W Pekinie mieszkało wówczas 6 milionów osób. Dziś trudno stwierdzić czy była to prawda, zwiedzać można tylko cześć systemu korytarzy, a odchodzące od nich tunele są zamurowane. Istniejące do dziś systemy wentylacji i kanalizacji, czy potężne wrota odcinające od świata wewnętrzną cześć systemu dają jednak dobre pojęcie o skali przedsięwzięcia. Wejście do tuneli znajduje się w hutong'ach na południowy wschód od stacji Qianmen. Należy wysiąść z metra na stacji Qianmen i udać się na południe ulicą Qianmen dajie, po czym skręcić na wschód (na lewo) w pierwszą uliczkę, Bei Xiao Shun Hutong, która doprowadzi Cię do Xi Damochang Hutong. Wejście znajduje się w domu o numerze 62. Szukając wejścia pytać należy o dixiacheng (podziemne miasto). [mapa]

Życie nocne Pekinu. Pekin nocą tętni życiem. Po dniu wypełnionym zwiedzaniem możesz wybrać się do jednego z wielu barów i klubów. W okolicy Wież Bębna i Dzwonu (na osi Pekinu północ-południe) polecamy minimalistyczny "Chuang Ba" ("Bed Bar") w staropekińskim domostwie (张旺胡同17 Zhang Wang hutong 17, przy ulicy 旧鼓楼大街 Jiu Gulou Dajie, na północ od Wieży Dzwonu) bądź "Drum and Bell Bar", z miłym patio i ogródkiem na dachu z którego obserwować można okoliczne hutongi (bar znajduje się na zachodniej ścianie placu pomiędzy Wieżą Bębna i Wieżą Dzwonu). Nieco na wschód od wież znajdziecie ulicę barów i knajp 南锣鼓巷 Nanluoguxiang, gdzie godny polecenia jest backpackerski "Pass by Bar" z dostępną na miejscu biblioteką podróżnika.

Współczesne kino chińskie. Jeżeli interesuje Cię chińska kinematografia wybierz się do Cherry Lane, kina gdzie pokazywane są chińskie filmy z angielskimi napisami. Wiele z chińskich produkcji kupisz też z sklepach w płytami z DVD i VCD. Przed zakupem poproś sprzedawcę o puszczenie filmu i sprawdź czy ma napisy w języku, który znasz.

Pekin — warsztaty. Podczas pobytu w Pekinie warto spróbować własnych sił w chińskich sztukach walki, w kaligrafii, chińskim malarstwie tradycyjnym, czy kuchni chińskiej. Informacje o nauczycielach i kursach znajdziesz w pekińskiej prasie dla cudzoziemców, warto też sprawdzić ofertę na stronie www.chinesecultureclub.com.



Nie piszemy tu o najbardziej znanych atrakcjach turystycznych Pekinu: Zakazanym Mieście, Pałacu Letnim, Placu Tiananmen, głównych świątyniach i muzeach, gdyż na pewno znajdziesz o nich informacje w swoim przewodniku.


Stary hutong * pekin: kuchnia historia wspolczesnosc * wyprawy: foto rady zapiski * ludzie: kontakt
Informacje na temat prywatności internautów
(C) Copyright 2003-2004 StaryHutong.com, wszelkie prawa zastrzeżone.
webmajster
Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku
Strona o niestandardowym podróżowaniu po Chinach.