Do Pekinu warto przyjechać dla samych tylko przeżyć kulinarnych. Znajdziesz tu restauracje i knajpy reprezentujące wszystkie kuchnie Chin. Aromaty i smaki każdej kuchni najlepiej oczywiście poznawać w regionie w którym powstała, tym niemniej pekińskie restauracje kuchni regionalnych zatrudniają regionalnych kucharzy, a czasem i kelnerów, a smak dań nie odbiega od smaku tych serwowanych na miejscu. Zresztą kuchni regionalnych jest w Chinach tak wiele, że i tak nie uda Ci się wszystkich spróbować w miejscu ich pochodzenia. Dla zaostrzenia apetytu podajemy krótki opis niektórych z kuchni regionalnych i naszych ulubionych dań.


Kuchnie regionalne

Kuchnia pekińska: Kuchnię pekińską reprezentuje wiele typów restauracji.
Między innymi:

  • restauracje wzorowane na staropekińskich gospodach w których serwuje się dużo klusek i ciężkich sosów,
  • restauracje specjalizujące się w kaczce po pekińsku,
  • restauracje serwujące pierogi Chin północnych (jiaozi),
  • restauracje serwujące raki (w sezonie),
  • restauracje serwujące chińskie dania domowe (jiachangcai),
  • uliczne targi przekąsek (m.in. smażone larwy, skorpiony i kałamarnice, bułki na parze)

Kuchnia kantońska: Jak głosi przysłowie Kantończycy zjedzą wszystko co ma cztery nogi i nie jest stołem, stąd wiele dań z rozmaitych rodzajów mięsa, wiodący sposób obróbki cieplnej to gotowanie na parze (nasze ulubione dania: dim sum oraz płaty ryżowe gotowane na parze w liściach lotosu).

Kuchnia sichuańska: ostry smak papryki i szczypiącego w język pieprzu ziołowego (nasze ulubione dania: huo guo (gorący garnek) — sichuańska wersja fondue, ryba z chili i kiełkami soi gotowana w oleju, młody kurczak w chili).

Kuchnia szanghajska: najsłodsza i jedna z delikatniejszych kuchni Chin.

Kuchnia prowincji Guizhou: aromatyczna kuchnia z duża ilością egzotycznych składników (nasze ulubione dania: ostra sałatka z mięty, kaczka podawana w pniu bambusa, korzeń lotosu w sosie cytrynowym).

Kuchnia Dai: kuchnia mniejszości zamieszkującej południe Chin, zbliżona do kuchni tajskiej, wiele składników ze strefy tropikalnej (nasze ulubione dania: ryz podawany w ananasie, kulki ziemniaczane w ostrym sosie).

Kuchnia Hakka: delikatna kuchnia mniejszości zamieszkującej prowincje Guangzhou i Fujian, ryby i owoce morza. (Nasze ulubione danie: krewetki pieczone w soli).

Kuchnia ujgurska: jagnięcina, płaskie placki wypiekane w piecu, ręcznie wyrabiany makaron, muzyka i tańce ujgurskie do obiadu.

Kuchnia tybetańska: jagnięcina i mięso jaka, pierogi momo, wąskie kluski thugpa i grubsze kluski thentug, na deser tsampa (o smaku surowego ciasta piernikowego).

Wegetariańska kuchnia buddyjska: wegetariańskie danie przygotowane wedle receptur mnichów buddyjskich, wiele potraw z soi prawie idealnie imitujących dania z mięsa.

Kuchnia prowincji Hunan: ostro-kwaśne dania, sporo esencjonalnych zup (nasze ulubione danie: rybia głowa w żółtej i czerwonej papryce chilli).


Stary hutong * pekin: kuchnia historia wspolczesnosc * wyprawy: foto rady zapiski * ludzie: kontakt
Informacje na temat prywatności internautów
(C) Copyright 2003-2004 StaryHutong.com, wszelkie prawa zastrzeżone.
webmajster
Strona o niestandardowym podróżowaniu po Chinach.